8. Fotograf

Autor: Kamil Lhoták
(1912)

Rámováno v paspartě, zaskleno. Vzadu razítka z výstavy.
Obraz je publikovaný v knize: Jak se světlo naučilo kresklit od Ludvika Součka SNDK 1963 na straně 83. Signováno vzadu K. Lhoták, ofoceno viz zadní strana obrazu.
Narodil se 25. 7. 1912 v Praze. Zemřel 22. 10. 1990 v Praze.
Malíř, grafik, ilustrátor, filmový tvůrce.
Výchozím podnětem jeho tvorby byl obdiv k moderní civilizaci, k období přelomu 19. a 20. století. Inspiraci čerpal z knižních ilustrací, časopisů, dobrodružných románů J. Vernera a v atmosféře městských periférií. Ovlivnila jej i výstava Poesie 1932, tvorba H. Rousseaua a J. Šímy. Náměty jeho obrazů byly krajiny, v nichž se v harmonickém poměru propojovala příroda s civilizačními prvky. Zachytil idylický svět balonů, vzducholodí, vysokých kol, tricyklů, starých automobilů, letadel, lodí nebo ponorek. Od 1939 byl členem Umělecké besedy, od 1942 členem Skupiny 42 a od 1945 SČUG Hollar. Od počátku 60. let se soustředil na kvalitativní účinky barvy. Od 1966 se svými obrazy s reklamními tabulemi, plátěnými draky, terči a barely přiblížil problematice Nové figurace. Celou tvorbou procházel ojedinělý soubor maleb, kreseb i grafik s podobiznou dívky nazvaný Dcera velkoměsta. Nedílnou součástí jeho díla tvoří kresby, volná grafika a knižní ilustrace. Věnoval se i známkové tvorbě, v níž se námětově promítají tytéž inspirační zdroje jako v malbě a grafice. Patří k průkopníkům českého animovaného filmu.
Technika: Tempera
Výška: 5,9 cm, šířka: 7,2 cm, rámování: 21,5 x 26,5 cm
Signatura: signováno

Konec aukce: 23.06.2019 18:16

Dosažená cena: 37 500 Kč

Vyvolávací cena: 7 000 Kč

Seznam příhozů (66)

37 500 Kč23.6.2019 18:11:23
36 500 Kč23.6.2019 18:10:29
36 000 Kč23.6.2019 18:10:24 (limit 23.6.2019 18:10:01)
35 700 Kč23.6.2019 18:10:24
35 200 Kč23.6.2019 18:10:19 (limit 23.6.2019 18:10:01)
34 700 Kč23.6.2019 18:10:19
34 200 Kč23.6.2019 18:10:09 (limit 23.6.2019 18:10:01)
33 700 Kč23.6.2019 18:10:09
33 200 Kč23.6.2019 18:09:54
32 200 Kč23.6.2019 18:09:42
32 000 Kč23.6.2019 18:09:42 (limit 23.6.2019 18:07:59)
31 700 Kč23.6.2019 18:09:38 (limit 23.6.2019 18:07:59)
31 200 Kč23.6.2019 18:09:38
30 700 Kč23.6.2019 18:09:32 (limit 23.6.2019 18:07:59)
30 200 Kč23.6.2019 18:09:32