Signováno vlevo dole.
Václav Jansa
Narodil se 21. 10. 1859 v Německých Zlatníkách a zemřel 29. 6. 1913 v Černošicích u Prahy.
Krajinář a ilustrátor.
V Solanech u Lovosic se vyučil na kupce, ale stále se věnoval své zálibě v kreslení a malování. Kvůli studiu pak odjel do Prahy. Byl přijal na akademii výtvarných umění v Praze a z ní později přestoupil na akademii ve Vídni. Chtěl se věnovat malbě figurální. Časté cesty po Čechách a vnitřní touha po vlastenectví ho však vedly ke krajinářství, v nějmž nakonec našel svůj hlavní obor. Maloval hlavně jižní Čechy a také Krkonoše. Při velké přestavbě Prahy na koci devatenáctého století se zaměřil na obrazy pražských domů a ulic. Pražské ghetto se tehdy asanovalo, bouraly se domy i celé ulice a stavěly se nové budovy. Mnohé z jím zachycených památek již dnes neexistují. V roce 1891 namaloval pro hraběte Harracha dioráma Krkonoš. V letech 1894 - 1895 se podílel na malbě diorámatu Mikoláše Alše Bitva pod Hrubou Skálou. Roku 1898 pomáhal Maroldovi vytvářet Bitvu u Lipan (tzv. Maroldovo panoráma). Mezi lety 1895 až 1899 vznikly jeho akvarely staré Prahy. Uskutečnil souborné výstavy v Topičově saloně v Praze.
Václav Jansa
Krajinář a ilustrátor.
Technika: Olej na kartonu
Výška: 12 cm, šířka: 16 cm, rámování: 19,2 x 23,3 cm
Signatura: signováno
Konec aukce: 16.08.2021 19:32
Dosažená cena: 5 100 Kč
Vyvolávací cena: 1 900 Kč
Seznam příhozů (18)