Při nákupu nad 5000 Kč, poštovné nebo dovoz po celé ČR zdarma.
+420 605 146 076 · aukce@galerieumeni.cz · Ostrava
zpět na výpis autorů

Pavel Hlava

Pavel Hlava
* 25. 6. 1924 Semily - † 22. 2. 2003 Praha
Český sklářský výtvarník a pedagog.
V letech 1939-1942 absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou sklářskou školu v Železném Brodu, kde byl žákem Ladislava Přenosila, Božetěcha Medka a Jaroslava Brychty. Od školního roku 1942-1943 pokračoval ve studiu na pražské Uměleckoprůmyslové škole, a po jejím povýšení na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou tam zůstal v ateliéru Karla Štipla až do roku 1948. K jeho spolužákům patřili René Roubíček a Jaroslava Brychtová. V roce 1967-1968 vyučoval na Royal College of Art v Londýně.
Po absolutoriu školy nastoupil do Armádního výtvarného studia, kde se věnoval malbě, plastice i grafickému designu. Vytvořil mimo jiné grafický návrh na československou poštovní známku s husitským bojovníkem z roku 1953. Do roku 1958 pracoval pro Ústřední výtvarné středisko pro průmysl skla a keramiky v Praze,
V roce 1959 nastoupil jako sklářský výtvarník do Ústavu bytové a oděvní kultury (ÚBOK) v Praze, jehož prostřednictvím získával první významné zakázky na realizaci osvětlovacích těles a jiných skleněných objektů v architektuře (například pro Novou scénu Národního divadla).
Pro průmyslovou výrobu navrhoval především stolní nápojové sklo (ve druhé polovině 70. let sety Gina, Nancy, Isabelle a další pro podnik Crystalex Nový Bor). Kromě toho stále navrhoval průmyslové sklo a v ÚLUV prodával originály: lisované, broušené i pískované skleněné nádoby, zvláště vázy a mísy. Hutnicky tvarované sklo s rubínovou nebo kobaltovou vložkou (často úzké vázy s barevnou "kapkou" pro jednu květinu) zhotovoval ve sklárnách v Harrachově, Včelničce nebo v karlovarském Moseru. Dále rozvinul techniku vrstveného skla a sochařské miniatury.
V posledních dvaceti letech své tvorby se věnoval zejména broušení, řezání a lepení skla a sestavoval abstraktní kompozice z geometrických skleněných těles, v nichž zkoumal duhový efekt světelného
spektra při odrazu a lomu. Tato část jeho tvorby bývá vysoko ceněna.

Díla v aukcích

Autor: Pavel Hlava

95. Váza

Dosažená cena: 4 000 Kč
Vyvolávací cena: 1 200 Kč

Konec aukce: 05.12.2022 21:12

prodáno více informací
Chcete vědět o našich novinkách jako první?
Zanechte nám vaši e-mailovou adresu a už vám neunikne žádná speciální nabídka