86. Krajina se snopy

Autor: Stanislav Lolek
(1873)

Stanislav Lolek (10. listopadu 1873 v Paloníně [1] – 9. května 1936 v Uherském Hradišti[2]) byl český malířgrafik a ilustrátor, významný žák prof. Julia Mařáka.
ocházel z okolí Mohelnice. Narodil se v rodině učitele Jakuba Lolka a jeho ženy Anny, rozené Hlouškové.[1] Nejprve studoval lesnickou školu v Písku a v letech 1893–1895 pracoval jako lesník na velkostatku ve Lnářích. Zde kreslil mapy a doplňoval je svými ilustracemi.
Po třech letech svého zdejšího působení mu bylo doporučeno, aby šel studovat malířství na Akademii výtvarných umění do Prahy. Zde studoval v letech 1895–1901 u prof. Julia Mařáka a prof. Rudolfa von Ottenfelda. Absolvoval jarní a letní malířské exkurze na Okoři a v Lochovicích u Zdic. Dle vzpomínek Aloise Kalvody na jarním malířském pobytu v Lochovicích prof. Mařák bolestně snášel Lolkovu sytou barevnost a pravil: "Já vám ten cinggrün musím zkonfiscírovat." Na konci studia St. Lolek obdržel Hlávkovo absolventské cestovní stipendium, a to v letech 1901 a 1902. V následujících letech studoval v Mnichově, pravděpodobně v nově založené soukromé grafické škole u Heinricha Wolffa (1875-1940). Dle Prokopa Tomana studoval u prof. Neumanna a prof. Heinemanna (nedohledatelní).
Signováno vpravo dole
Technika: Olej na plátně
Výška: 49,5 cm, šířka: 63,5 cm, rámování: 55,7 x 69,7 cm
Stav: Místy poškozený rám

Konec aukce: 11.10.2021 19:47

Dosažená cena: 38 000 Kč

Vyvolávací cena: 15 000 Kč

Seznam příhozů (32)

30 500 Kč11.10.2021 17:28:32 (limit 11.10.2021 17:09:18)
30 000 Kč11.10.2021 17:28:32
29 500 Kč11.10.2021 17:28:28 (limit 11.10.2021 17:09:18)
29 000 Kč11.10.2021 17:28:28
28 500 Kč11.10.2021 17:09:18 (limit 11.10.2021 17:09:18)
28 000 Kč11.10.2021 07:39:12
27 500 Kč11.10.2021 07:39:09 (limit 10.10.2021 22:48:22)
27 000 Kč11.10.2021 07:39:09
26 500 Kč11.10.2021 07:39:05 (limit 10.10.2021 22:48:22)
26 000 Kč11.10.2021 07:39:05
25 500 Kč10.10.2021 22:48:22 (limit 10.10.2021 22:48:22)
25 000 Kč10.10.2021 22:48:22 (limit 10.10.2021 18:22:19)
17 000 Kč10.10.2021 18:22:15
16 500 Kč10.10.2021 16:46:16
16 000 Kč9.10.2021 19:48:00