54. Chalupy

Autor: Jan Honsa
(1876)

Jan Honsa (8. června 1876 Tisová u Vysokého Mýta - 9. září 1937 Polička) byl český malíř a grafik, krajinář, 1893-1899 žák Julia Mařáka na pražské Akademii a jeden z nejmladších malířů generace tzv. mařákovců; též člen pražského Mánesa a vídeňského Hagenbundu. Na rozdíl od svých generačních druhů byl jako syn hospodáře v Běstovicích u Chocně jediným skutečným venkovanem mezi nimi a jeho těsné spojení s půdou jej předurčovalo ke krajinomalbě, jejíž impresionistický impulz byl méně spojen s krásou přírody, jak ji chápali jeho městští spolužáci, ale spíše s projevy životadárnosti přírody jako takové. Honsův osobitý styl, snadno rozpoznatelný a i v širším než českém kontextu dosti jedinečný, je originální směsí evropského impresionismu a české venkovské secese, toho zlidovělého rokoka, jež bylo formou barvotisků a obrázků z vesnických poutí jedním z mála výtvarných inspiračních zdrojů venkovských lidí ve druhé půli 19. století. V tomto směru se za života Janu Honsovi nedostalo většího uznání, neboť jeho dílo po roce 1912 jen málo reflektovalo moderní trendy. Z dnešní perspektivy je ale toto dílo daleko osobitější a s českou výtvarnou tradicí srostlejší než napodobivé formální výboje své doby.
(Wikipedie)
Signováno vpravo dole

Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem
Technika: Olej na kartonu
Výška: 42,5 cm, šířka: 52,5 cm, rámování: 64,5 x 75 cm

Konec aukce: 28.04.2019 18:53

Dosažená cena: 22 500 Kč

Vyvolávací cena: 4 000 Kč

Seznam příhozů (51)

4 800 Kč25.3.2019 10:26:51
4 600 Kč25.3.2019 10:26:46 (limit 23.3.2019 20:33:39)
4 600 Kč25.3.2019 10:26:51 (limit 23.3.2019 20:33:39)
4 400 Kč25.3.2019 10:26:46
4 200 Kč23.3.2019 20:33:39 (limit 23.3.2019 20:33:39)
4 000 Kč23.3.2019 14:34:05