Šobr Petr
* 14.2.1944 Bratislava (Slovensko (Slovakia))
design, grafika
V letech 1961 až 1965 studoval průmyslový design na SUPŠ v Uherském Hradišti u prof. Miroslava Klímy a kresbu u prof. Karla Hofmana.
Zaměstnání: V letech 1967 až 1991 pracoval jako designér u firmy Sigma Lutín. Od roku 1991 je samostatným výtvarníkem.
Tvorba:
Peter Šobr je původním povoláním průmyslový designer. Za dobu své zaměstnanecké a externí praxe, zvláště pak v Sigmě Lutín, vytvořil řadu designerských návrhů, které prezentují zcela ojedinělý funkční design. Téměř všechny obsahují jeden, případně dva uznané vynálezy. Součástí výstavy je autorem nedávno navržený multifunkční minitraktor. Tato technická ukázka v sobě skrývá v různých modifikacích tři až pět vynálezů, které umožňují různé unikátní pracovní funkce, a je celosvětovou novinkou.
Ve své volné tvorbě se věnuje grafice, kterou převážně prezentuje na této výstavě. Významnou část jeho grafických prací představuje exlibris. V grafice se zaměřuje na historické formy duchovního života, které považuje za vyšší stupně lidské kultury, než jaké jsme schopni vytvořit v dnešním přetechnizovaném a komerčně zaměřeném světě. Přiklání se k přírodě, historii a humanitě.
Zabývá se i sochařskou, reliéfní a medailerskou tvorbou, malbou a keramikou. Vystavované drobné keramické reliéfní plastiky jsou ukázkou nového výtvarného pojetí "Tvorba přírodou". V tomto tvůrčím procesu se hlína dle své struktury přetváří sama a autor jí to pouze umožňuje. Jak sám říká: "Příroda je tvůrcem mnohem dokonalejším než člověk."
Umění a kulturu považuje autor za vhodný smysl života. "Skutečný Smysl života člověk nikdy nepochopí ", říká Peter Šobr.
ZDROJ: artmoravia.eu
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
2003, Slovník žáků a absolventů zlínské Školy umění a Střední uměleckoprůmyslové školy ve Zlíně a v Uherském Hradišti /1939 - 2003/,
2006, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006 (XVI. Šan - Šta).
design, grafika
Tvorba:
ZDROJ: artmoravia.eu
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
Výška: 31,7 cm, šířka: 21,3 cm, rámování: 50,8 x 38 cm
Signatura: signováno
Konec aukce: 21.06.2020 23:56
Dosažená cena: 1 500 Kč
Vyvolávací cena: 1 500 Kč
1 500 Kč | 30.5.2020 18:03:19 |