172. Šohaj

Autor: František Podešva

Narodil se 2. 7. 1893 v Sokolnicích u Brna. Malíř figuralista a grafik v Praze. Své mládí strávil na Valašsku, studoval na akademii umění v Praze u prof. Bukovace, Preislera, absolvoval za války grafickou speciálku u prof. Br;mseho. Studijní cesty konal do Florencie, Říma, Benátek, Madridu, Mnichova, Drážďan, Vídně, Paříže. Svých bohatých poznatků z cest plně využil ve svých dílech. Vytvořil mnoho podobizen vynikajících osob, v několika školách provedl rozměrná sgrafitta a fresky. Podešva dovedl vylíčit svým štětcem plný život Valachů v soužití s krajem, život od dětství až k posledním dnům. Zdůrazňuje vnitřní sílu získanou těžkou dřevorubeckou a zemědělskou prací v drsném, horském prostředí, mlčenlivou odhodlanost lidí. Vyzařuje z nich klid a nepoddajnost.
Technika: Akvarel
Výška: 22,5 cm, šířka: 29,5 cm, rámování: 40,7 x 46,7 cm

Konec aukce: 11.10.2021 20:54

Dosažená cena: 1 900 Kč

Vyvolávací cena: 1 500 Kč

Seznam příhozů (3)

1 900 Kč11.10.2021 20:49:06
1 700 Kč11.10.2021 16:53:22
1 500 Kč7.10.2021 09:33:12