24. Dvůr

Autor: Viktor Stretti

(*7.4.1878 - †5.3.1957); český grafik a malíř
Viktor Stretti pocházel z pražské rodiny grafiků, jejichž předkové k nám přišli z Itálie koncem 18. století. Rodinná tradice ho ovlivnila, a tak se stal žákem pražské Uměleckoprůmyslové školy a Akademie výtvarných umění (u Františka Ženíška), odkud odešel v roce 1898 do Mnichova, kde se u Petera Halma vyučil grafickým technikám. Patřil k prvním členům Sdružení českých umělců grafiků Hollar (od 1917). Proslavil se především grafickou prací, zvláště pražskými pohledy (například Hradčany z Palackého nábřeží, 1898), byl průkopníkem krajinářských leptů (1898). V letech 1901-02 pobýval v Normandii a v Paříži, kde si dále prohloubil znalosti grafických technik; na konci prvního desetiletí 20. století byl ovlivněn tvorbou amerického grafika Josepha Pennella.
Signováno tužkou vpravo dole, zaskleno
Stretti zůstal zakladatelskou osobností naší moderní grafiky a vedle "vedut" jsou cenné i jeho grafické portréty osobností české kultury. Naproti tomu pokusy o malbu zdaleka nedosáhly takových kvalit. Také jeho bratr Jaromír Stretti - Zamponi a synovec Mario Stretti se věnovali grafické tvorbě.
Výška: 38 cm, šířka: 30 cm, rámování: 56,6 x 44,7 cm
Stav: Mírně poškozený rám

Konec aukce: 06.12.2019 18:23

Dosažená cena: neprodáno

Vyvolávací cena: 1 200 Kč