8. Nice

Autor: Josef Jíra

Josef Jíra (11. října 1929 Turnov – 15. června 2005 Malá Skála u Turnova) byl český malíř, grafik a ilustrátor.
Studoval na odborné šperkařské škole v Turnově (od 1943), potom na Akademii výtvarných umění v Praze (od 1946), nejdříve v přípravce u Karla Mináře, po roce byl přijat do školy Miloslava Holého. Akademii v roce 1949 dobrovolně opustil a odjel na roční brigádu do Krkonoš. Další dva roky studia byli jeho učiteli Otakar Nejedlý a Vlastimil Rada. Od mládí hodně maloval, zároveň se však věnoval sportu (1946 se stal členem čs. reprezentačního družstva v lyžování). Jeho sportovní kariéru ukončily až dva úrazy v letech 1950 a 1954. Vášnivě však lyžoval celý život, další dva úrazy (1973, 1989) vždy znamenaly zmenšenou pohyblivost, takže mohl malovat jen v ateliéru, hlavně portréty. Po roce 1954 už se plně věnoval výtvarnému umění. Zprvu se živil propagační grafikou, později (především aby uživil rodinu) přijímal zakázky na knižní ilustrace. Stále však maloval, a první úspěch se dostavil už v roce 1955, kdy za obraz Komedianti získal roční stipendium (obraz je nyní v Puškinově muzeu v Moskvě)
Signováno vpravo dole, originál
Technika: Olej na kartonu
Výška: 40 cm, šířka: 50 cm, rámování: 44,5 x 54,2 cm

Konec aukce: 05.04.2020 18:07

Dosažená cena: 125 000 Kč

Vyvolávací cena: 3 000 Kč

Seznam příhozů (135)

49 500 Kč17.3.2020 12:18:55 (limit 16.3.2020 15:49:12)
49 000 Kč17.3.2020 12:18:55
48 500 Kč17.3.2020 12:06:40 (limit 16.3.2020 15:49:12)
48 000 Kč17.3.2020 12:06:40
47 500 Kč17.3.2020 09:18:09 (limit 16.3.2020 15:49:12)
47 000 Kč17.3.2020 09:18:09
46 500 Kč16.3.2020 15:48:58
46 000 Kč15.3.2020 18:07:56
45 500 Kč15.3.2020 16:51:00
45 000 Kč15.3.2020 16:50:53 (limit 14.3.2020 08:29:10)
44 500 Kč15.3.2020 16:50:53
44 000 Kč14.3.2020 20:05:45 (limit 14.3.2020 08:29:10)
43 500 Kč14.3.2020 20:05:45
43 000 Kč14.3.2020 20:05:41 (limit 14.3.2020 08:29:10)
42 500 Kč14.3.2020 20:05:41