Jiří Kolář (24. září 1914 Protivín – 11. srpna 2002 Praha) byl básník, autor experimentální a vizuální poezie, dramatik, překladatel, sběratel umění a mecenáš samizdatové literatury a mladých umělců. Je jedním z nejvýznamnějších českých výtvarníků a autorem mnoha originálních výtvarných technik.
Jiří Kolář se narodil v chudé rodině švadleny a pekaře a mládí prožil na Kladně. Již od sedmi let, kdy začal pomáhat v pekárně, byl zvyklý pracovat manuálně. Chtěl se stát sazečem v tiskárně, v době hospodářské krize však nepřijímali nové učně, a proto se nakonec vyučil truhlářem u souseda, který bydlel naproti. Jako učeň četl poezii, v šestnácti letech objevil moderní básníky (Jaroslav Seifert, F. T. Marinetti) a začal psát vlastní texty. Ve třicátých letech vystřídal řadu zaměstnání (truhlář, přidavač na stavbě, hlídač, číšník, pomocník v řeznictví a holírně, ošetřovatel, kolportér, ad.) a často žil pouze z podpory v nezaměstnanosti. Roku 1937 vystavil své koláže v divadle E. F. Buriana.
Signováno vlevo dole J.K. ,
Ilustrace ke knize Božená Němcová - Lamentování - Paříž 1995
Zaskleno, obrázek místy nepatrně na hranách prohnutý - volně ložený, signováno autorem na zadní straně
Signováno vlevo dole J.K. ,
Výška: 26 cm, šířka: 23 cm, rámování: 42,2 x 39,5 cm
Stav: Mírně poškozeno
Konec aukce: 14.09.2021 20:45
Dosažená cena: 8 300 Kč
Vyvolávací cena: 3 000 Kč
Seznam příhozů (22)