53. Valašská zima

Autor: Jan Hrnčárek
(1918 - 2009)

Signováno vpravo dole.
Hrnčárek Jan (1918-2009)
ak. mal. PhDr. Hrnčárek Jan
Malíř, kreslíř, grafik, věnoval se převážně krajinomalbě, studoval soukromě u Otty Schüllera ve Frýdlantě nad Ostravicí, od roku 1940 v malířské škole v Mánesu u Otakara Nejedlého, Sychry, Lieslera a Tittelbacha, po válce studoval 4 roky AMU a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, v roce 1949 byl z politických důvodů z akademie vyloučen, od roku 1947-1948 žil ve Frenštátě pod Radhoštěm, ateliér měl na Dolní Bečvě. Zastoupen v NG Praha, kolem třiceti výstav v České republice i v Evropě - např. Curych, Liverpool, Katovice, Zlínský salon, zastoupen v GVU v Ostravě, v roce 1953 se účastnil soutěže o výzdobu malého foyeru Národního divadla v Praze, v roce 1973 obdržel cenu města Ostravy, od roku 1983 zasloužilý umělec, člen umělecké skupiny ARKÁDA.
Po listopadu 1989 byl Janu Hrnčárkovi přiznán titul akademický malíř, v roce 2003 mu byla udělena Cena sv. Martina za umělecké ztvárnění frenštátské krajiny a okolí, za celoživotní práci na poli kulturním a u příležitosti 85. výročí narození. Cena sv. Martina je každoročně udělována významným osobnostem za přínos ve vlastivědné práci nebo na poli kulturního života města Frenštát pod Radhoštěm. Mimo jiné tuto cenu v roce 2000 získal Pavel Parma, známý bibliofil, z jehož sbírky jsme v minulých letech nabízeli na našich aukcích řadu zajímavých bibliofilií a fotografií od Josefa Sudka.
(Slovník Chagall, Lexikon českých výtvarníků, webové stránky o městě Frenštát pod Radhoštěm)
(15.8.1918 Fryčovice, Frýdek-Místek - 21.10.2009)
Technika: Olej na kartonu
Výška: 70 cm, šířka: 100 cm, rámování: 82 x 112 cm
Signatura: signováno

Konec aukce: 05.04.2020 18:53

Dosažená cena: 2 900 Kč

Vyvolávací cena: 1 900 Kč

Seznam příhozů (6)

2 900 Kč5.4.2020 18:48:34
2 700 Kč5.4.2020 18:48:02
2 500 Kč5.4.2020 18:45:16
2 300 Kč21.3.2020 14:28:06
2 100 Kč14.3.2020 08:37:42
1 900 Kč13.3.2020 07:41:32