Jan Cmol (1872-1943), učitel a malíř. Narodil se v Dolním Němčí u Uherského Hradiště. Absolvoval učitelský ústav v Příboře. Jako učitel nastoupil do Štramberka, kde se posléze stal ředitelem místní měšťanské školy. Aktivně se zapojil do kulturního a společenského dění ve městě.
Byl úspěšný kreslíř akvarelista. Jeho kresby se štramberskými motivy byly vydávány jako pohlednice. Obraz "Štramberk" (nedatováno) je neobyčejný kombinací dvou kontrastních barev. Podstata je znázorněna zemitou hnědí, evokující město spojené s obdobím podzimu, kdežto obrysy hradeb, domů a Trúby jsou v ostrém kontrastu bílé, již přicházející zimy. Proměnlivá obloha na pozadí nabízí sporý sluneční svit, střídaný v rychlém sledu sněhovou bouří.
Signováno vpravo dole
Signováno vpravo dole
Technika: Olej karton
Výška: 42 cm, šířka: 49,5 cm, rámování: 45 x 53,5 cm
Signatura: signováno
Konec aukce: 17.03.2019 19:14
Dosažená cena: 8 100 Kč
Vyvolávací cena: 3 500 Kč