25. Duchovní přátelství

Autor: František Tichý
(1896)

Frontispice ke knize "Duchovní přátelství"
suchá jehla, 1940, 10,3 x 7,8 cm, sign. uprostřed dole Tichý 43, soupis graf. díla č.56

František TichýNarodil se 24. 3. 1896 v Praze a zemřel 7. 10. 1961 také v Praze.Malíř, grafik a jevištní výtvarník.V letech1917 až 1923 studoval na pražské Akademii výtvarných umění. Již v roce 1920 provedl na základě žádosti režiséra Jana Bora výpravu pro Molierovu Školu žen ve Švandově divadle. V období 1924 - 1928 vytvořill pro toto divadlo dalších téměř 50 výprav. V dalších letech se živil jako knižní grafik, výtvarný redaktor v Melantrichu a navrhoval také reklamní tabule. V roce 1929 odcestoval do Francie s cílem pokračovat do Ameriky. V roce 1935 se však vrátil do Prahy a téměř výhradně se pak věnoval malířství.Je přední osobností české výtvarné avantgardy 40. let 20. století. Přesto, že jeho tematický i výrazový rejstřík byl velice bohatý (zátiší, motivy městské krajiny, portréty, knižní ilustrace). Stále se vracel v nejrůznějších variantách k postavám ze světa cirkusových a varietních manéží. První litografii na toto téma ( Mávající clown) vytvořil  již v roce 1926.V letech 1945-1951 byl profesorem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Mezi lety 1945 - 1949 pohostinsky spolupracoval na základě žádosti choreografa Saši Machova s Národním divadlem v Praze jako jevištní výtvarník. Pro své výpravy zpracovával rovněž kostýmní návrhy.
Technika: Suchá jehla
Výška: 10,3 cm, šířka: 7,8 cm, rámování: 32,2 x 27,8 cm
Signatura: signováno

Konec aukce: 12.07.2021 18:24

Dosažená cena: 3 300 Kč

Vyvolávací cena: 1 900 Kč

Seznam příhozů (8)

3 300 Kč12.7.2021 13:20:24
3 100 Kč28.6.2021 10:40:48
2 900 Kč24.6.2021 12:58:54
2 700 Kč21.6.2021 10:19:42
2 500 Kč18.6.2021 11:35:00
2 300 Kč12.6.2021 18:18:58
2 100 Kč9.6.2021 21:31:17
1 900 Kč8.6.2021 08:02:01